Rozwój dziecka poprzez zabawę

Dobra komunikacja z małym dzieckiem i zabawy na każdym etapie jego rozwoju to kolejne z  zagadnień, które musi być odpowiednio zrealizowane. Poszczególne szczeble trudności związane są oczywiście z wiekiem malca. Zależne to jest też od umiejętności rodzica i jego doświadczenia w kontaktach z dziećmi i wprowadzanie go w świat zabaw.

Pierwsze trzy miesiące zabaw z dzieckiem

Rozwój dziecka opiera się w dużej mierze na kontakcie z matką. Ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego z maluchem, zwłaszcza, że twarz rodzica to jedna z pierwszych rzeczy, wywołująca reakcję dziecka. Bliskość twarzy i prezentacja naszych emocji, poruszanie głową i uśmiech – to służy tworzeniu relacji z dzieckiem, a zabawa sprzyjać będzie zacieśnianiu więzi. Dziecko naśladuje mimikę twarzy rodziców. Do przykucia uwagi dziecka stosuje się wyraziste czarno – białe barwy. Rozwój dziecka stymulowany jest przez każdy nowy dźwięk i widok, dlatego tak istotne jest dostarczanie dziecku bodźców do nowych wrażeń. W okolicach trzeciego miesiąca życia dziecka na rozwój niemowlęcia szczególny wpływ na mają takie czynniki jak werbalne i niewerbalne – śpiew, taniec. Można nawet zacząć czytać dziecku bajki, ale trzeba uatrakcyjniać przekaz np. prezentacją przedmiotów.

Rozwój dziecka poprzez zabawę w okresie od szóstego do dwunastego miesiąca

Bawiąc się z dzieckiem pięciomiesięcznym, można np. wykorzystać „skaczącą huśtawkę”, która pozwala maluchowi odbijać się od podłogi, ale oczywiście pod opieką rodzica. Proponowanymi zabawami jest też zabawa w „pojawianie się” i „znikanie” przedmiotów. Wprowadzenie do zabaw piosenek, czy rymowanek wskazane jest dla dzieci ośmiomiesięcznych. Rozwój dziecka w tym okresie wspomagają także zajęcia z oglądaniem książek dla dzieci, omawiając i opisując obrazki i wszystko, co dzieje się dokoła matki i dziecka. Dodatkowe zainteresowania maluchów wzbudzają zwierzęta domowe. Tym sposobem, dziecko, które jest przed momentem ukończenia dwunastego miesiąca życia rozumie około 50 słów.