Kolka nie taka groźna dla zdrowia dziecka

Z kolką u swoich malutkich dzieci miała do czynienia prawie każda młoda mama. Wiele z nich bardzo niepokoi się takim stanem swojego dziecka przesadnie uważając go za chorobę. W rzeczywistości kolka u noworodka jest niejako procesem naturalnym, wynikającym z nieprzystosowania układu pokarmowego do pewnych substancji odżywczych, choć istnieją też inne hipotezy. Oczywiście może być wiele innych przyczyn, dla których dziecko płacze i ma problemy z brzuszkiem, dlatego nawet, jeśli matka niepokojąc się o zdrowie dziecka podejrzewa zwykłą kolkę u noworodka, warto zajrzeć z dzieckiem do lekarza, który sam określi przyczynę.

Charakter dolegliwości

Kolka u noworodka najczęściej pojawia się niespodziewanie, nastaje jak atak, a jej długość może być bardzo różna zależnie od malucha. U jednych dzieci pojawia się zaraz po narodzeniu, u innych po prawie dwóch miesiącach.

Dolegliwość też nie zawsze musi się skończyć po trzech miesiącach, jak to się powszechnie uważa. U niektórych dzieci trwa znacznie dłużej i intensywniej. Jedynym sposobem jest podawanie zaleconych przez lekarza preparatów i czekanie, aż dziecko wyrośnie. Kolka męczy niejednego malucha tuż po urodzeniu.

Można przynosić dziecku ulgę podając różne napary, stosując masaże, ale większość z nich jest tylko wspomaganiem. Skoro jednak zdrowie dziecka nie jest zagrożone, to i leczenie bywa zbędne. Jest to raczej forma bolesnego dyskomfortu, któremu trzeba zaradzić tak, jak się reaguje zimnym okładem na ból głowy.

Domowe sposoby na kolkę

Problem jest taki, że maluch sam sobie nie poradzi. Dla niego ból oznacza płacz, a niemowlak nie jest w stanie sam wypróbować różnych możliwości i znaleźć tej, która przynosi mu ulgę. Oczywistym jest, że każda dolegliwość dziecka niepokoi matkę, która w trosce o zdrowie dziecka poszukuje ona sposobów na jej wyeliminowanie, z których najpopularniejszy jest chyba napar z kopru włoskiego.

Matki stosują metody znane od pokoleń, oraz nowe preparaty zalecane przez lekarza, aby przynajmniej trochę ulżyć dziecku. Podchodząc realnie do tego problemu kolka u noworodka jest naturalnym elementem dostosowywania się do otoczenia, samodzielnego jedzenia i cechą rozwojową tego okresu.