Jak poradzić sobie z zaczerwienioną skórą?

Zaczerwieniona skóra na twarzy może być cechą indywidualną, wynikiem niewłaściwej pielęgnacji lub objawem chorób narządów wewnętrznych. Właściciele takiej cechy mogą uznać ją za nieestetyczną i wstydzić się swojego wyglądu, ale niepotrzebnie, ponieważ na rynku dostępne są sprawdzone kosmetyki do walki z takim objawem.

Zaczerwieniona skóra na twarzy – przyczyny

Pojawienie się rumieńca na policzkach z powodu długotrwałej ekspozycji na mróz lub słońce nie jest rzadkością. Skóra szybko odzyskuje prawidłowy koloryt, ale jeśli jest stale czerwonawa, przyczyną tego może być:

  • Naczynia krwionośne są bardzo blisko skóry. Jest to indywidualna cecha organizmu, nie jest uleczalna, można tylko nieznacznie osłabić ten problem specjalnymi kosmetykami lub zamaskować środkami tonalnymi.
  • Rozległe stany zapalne twarzy. Skóra wrażliwa jest skłonna do powstawania trądziku. Wyraźna wysypka trądzikowa powoduje silne zaczerwienienie skóry i pozostawia ślady w postaci małych blizn.
  • Trądzik różowaty to choroba skóry, w której drobne naczynia krwionośne znacznie się rozszerzają. Przyczyną choroby mogą być czynniki zewnętrzne, infekcja, nieprawidłowe działanie układu odpornościowego.
  • Związane z wiekiem zmiany w naczyniach krwionośnych. Jest to szczególnie widoczne u kobiet w okresie menopauzy.
  • Silna reakcja alergiczna na produkty do pielęgnacji skóry, kosmetyki dekoracyjne, żywność, leki.
  • Zaczerwienienie skóry twarzy czasami wskazuje na nieprawidłowe działanie tarczycy lub rozwój cukrzycy. Ponadto skóra staje się czerwona na wietrze podczas picia napojów alkoholowych, pikantnych potraw, przy silnych emocjach.

Co zrobić w przypadku zaczerwienionej skóry twarzy?

Aby zapobiec niezdrowemu zaczerwienieniu skóry należy zadbać o jej stan: zimą stosować odżywczy krem ochronny, a latem kosmetyki z filtrem UV, które nie pozwalają na szkodliwe działanie promieni słonecznych, regularnie przebywać na świeżym powietrzu i dobrze się odżywiać. Posiadając zaczerwienioną skórę trzeba zabezpieczyć się w serum tonizujące, nawilżający żel micelarny do mycia twarzy, kojący tonik do twarzy. Osoby dążące do wygładzenia zmarszczek, powinny stosować kremy przeznaczone do skóry wrażliwej z kwasem hialuronowym.

Kosmetyki na zaczerwienioną skórę twarzy

Rokitnik dostarczy skórze wszystkich niezbędnych witamin i minerałów oraz skutecznie zapobiegnie przedwczesnemu starzeniu się. Antyoksydant, działa przeciwzapalnie i nawilżająco, wspomaga regenerację skóry. Chroni przed fotostarzeniem, działa przeciwzapalnie, zmniejsza zaczerwienienia skóry. Ekstrakt z rokitnika ma działanie odżywcze i biostymulujące. Zmiękcza skórę, zwiększa jej elastyczność i chroni przed wolnymi rodnikami, zmniejsza naczyniówkę. Ekstrakt z rokitnika skutecznie usuwa stany zapalne łagodzi podrażnienia i łuszczenie. Tokoferol, tiamina, kwas askorbinowy i kwasy owocowe zawarte w rokitniku mają optymalny wpływ na wygładzenie zmarszczek i zwiększenie elastyczności skóry.

Najlepszą pielęgnacją przy zaczerwienieniu skóry są kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, które szybko się wchłaniają. Profesjonalnym podejściem do tematu zaczerwienionej skóry oznacza się marka Pollena Ewa wraz z starannie wyselekcjonowaną linią Eva DERMO RED OFF. Naturalny skład kremów na dzień i na noc na bazie ekstraktu z kasztanowca oraz trokserutyny jest doskonałym nośnikiem składników aktywnych. Dodatkowo kwas hialuronowy przywraca skórze naruszenia integralności np. w przypadku oparzeń słonecznych, łagodzi podrażnienia, usuwa zaczerwienienie, zmniejsza stany zapalne skóry.

Natomiast betaina przedłuża młodość, zatrzymuje wilgoć w skórze. Obecność betainy w składzie kosmetyków utrzymuje równowagę elektrolitową w komórkach, zatrzymując w nich cząsteczki wody i zapobiegając ich przenikaniu przez błony komórkowe. Betaina zmniejsza podrażnienia skóry, niweluje zaczerwienienie skóry, zmiękcza ją i wygładza, przyspiesza gojenie drobnych otarć i lekkich wysypek, dobrze współgra z kwasami owocowymi i środkami powierzchniowo czynnymi, zmniejszając ich działanie drażniące na skórę. Betaina nadaje emulsjom przyjemną miękką płynność, wzmacnia i stabilizuje pianę, zwiększa rozpuszczalność wielu substancji bioaktywnych w kosmetykach.