Laryngolog – wszechstronna pomoc medyczna

Kiedy boli nas ucho, mamy problem z nawracającymi zapaleniami zatok lub ropnymi infekcjami migdałków z pomocą może nam przyjść lekarz laryngolog, specjalista dziedziny medycyny zwanej otorynolaryngologią. Najczęściej, właśnie z wymienionymi powyżej dolegliwościami, jest on kojarzony. Ale czy tylko przy okazji takich chorób może nam pomóc? Warto zatem poznać zakres problemów, jakimi zajmują się lekarze niniejszego działu medycyny.

Laryngolog to lekarz różnorodnych zainteresowań w obszarze poszczególnych specjalizacji 

    Nazwa otorynolaryngologia wywodzi się z języka greckiego i łączy w sobie poszczególne fragmenty słów określających: ucho (z gr. otos, oros), nos (z gr. rhinos, rynos), krtań (z gr. laryngos) i gardło (z gr. pharyngos). Jak widać już sama nazwa determinuje przedmiot diagnostyki i leczenia chorób poszczególnych części ludzkiego ciała. Dlatego laryngolog to specjalista takich domen jak:

  • rynologia (dziedzina obejmująca fizjologię, rozpoznawanie, diagnozowanie oraz leczenie nosa i zatok przynosowych),
  • otologia (inna nazwa to otiatria czyli rozpoznawanie zaburzeń fizjologicznych uszu, diagnostyka i leczenie ich chorób)
  • foniatria ( nauka o wydawaniu przez człowieka dźwięków przy użyciu aparatu mowy, tzw. fonacji, jej zaburzeniach i leczeniu)
  • audiologia (obszar zajmujący się fizjologią i psychologią zmysłu słuchu (granice słyszalności i głośność), jego zaburzeniami i leczeniem)
  • chirurgia głowy i szyi
  • otolaryngologia dziecięcą
  • onkologia laryngologiczna

Jakie badania i zabiegi wykona lekarz laryngolog?

   Kiedy występują szumy uszne z pomocą przyjdzie laryngolog westybulolog, który wykona kliniczne testy funkcji układu przedsionkowego ucha. W przypadku podejrzenia niedowładu nerwu twarzowego, różnych rodzajów niedosłuchu (np. ślimakowego), konieczności oceny stanu ucha środkowego i wewnętrznego (istnienia płynu lub braku drożności powietrznej w jamie bębenkowej, sztywności układu kosteczek lub odruchu z mięśnia strzemiączkowego), lekarz laryngolog zaleci tympanometrię. Jest to badanie, które polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej i określeniu jej sztywność. Do przesiewowych badań słuchu specjalista zaleci nieinwazyjne badanie BERA (inaczej ABR), które pozwala wykrywać i precyzyjnie określać miejsce uszkodzenia słuchu, w obrębie drogi słuchowej czyli w obszarze ucha środkowego, ślimaka, nerwu słuchowego i pnia mózgu. Dowiedz się więcej na temat usług laryngologa na https://salvemedica.pl/laryngologia

Przy takich problemach jak: zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe nieżyty nosa, zaburzenia połykania, bóle w okolicach gardła, częste krwawienia z nosa lub zaburzenia jego drożności, polipy, zaburzenie emisji głosu z chrypką, bezdech senny i chrapanie, obrzęk ujść trąbek słuchowych czy podejrzenie zmian nowotworowych noso-gardzieli warto wykonać endoskopię fiberoskopem miękkim, którą zleci również laryngolog.