Czy zapalenie zatok może powodować ból głowy?

Zatokowe bóle głowy występują u coraz większej liczby pacjentów. Nasilają się one zwykle w okresie jesienno – zimowym. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że na ogół są one bardzo uporczywe oraz co gorsza często mylone są z innymi infekcjami, najczęściej zaś katarem. Z tego względu głównie tak wielu pacjentów podejmuje się leczenia na własną rękę za pomocą środków dostępnych w naszych aptekach bez recepty. Niestety w przypadku zbagatelizowania pierwszych objawów zapalenia zatok możemy doprowadzić do ich powtórnego zapalenia, które trwa już nawet kilka tygodni. Z całą pewnością więc bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie problemów z zatokami i nie dopuszczanie do ich przewlekłego stanu zapalnego.

Objawy zapalenia

Do najczęstszych objawów zapalenia zatok możemy zaliczyć przede wszystkim ból okolic głowy, które występują nagle oraz są bardzo silne. Wielu pacjentów zauważa ich znaczny ból podczas pochylania się. Bardzo często też do jednych z pierwszych problemów z zatokami zaliczamy występujące wycieki z nosa. Nie jest to jednak katar charakterystyczny dla typowych infekcji wirusowych. Najczęściej bowiem jest to wycier ropny, który powoduje zatkany nos i duże problemy z oddychaniem. W późniejszej fazie zapalenia obserwujemy także zaburzenia niektórych zmysłów takich jak smak i węch. Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że objawów zapalenia zatok jest wiele. W przypadku ich rozpoznania należy od razu skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Ostre czy przewlekłe zapalenie zatok?

W niektórych przypadkach pacjenci mogą cierpieć na ostre zapalenie zatok. W innych zaś zapalenie może występować w sposób przewlekły. W przypadku ostrego zapalenia jednak zazwyczaj objawy są bardzo zaostrzone. Występuje bardzo silny ból głowy oraz ropny wyciek z nosa. W tym przypadku jednak pacjenci szybko rozpoznają schorzenie i udają się do laryngologa w celu określenia sposobu leczenia. Dolegliwości zatem ustępują w przeciągu kilku dni. Niestety w przypadku zbagatelizowania pierwszych objawów zapalenia pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno. W takim wypadku konieczne jest już leczenie antybiotykami, co wiąże się ze znacznie dłuższym okresem powrotu do zdrowia.