Diagnostyczne bóle mięśniowe

Czym są bóle mięśniowe?

Bóle mięśniowe nazywane są inaczej mięśniobólami lub mialgią. Wywołane są one działaniem pewnego bodźca na receptor – ogólnie bóle mają znaczenie przystosowawcze, jednakże jeżeli nie są wywołane żadnym uszkodzeniem mechanicznym mogą także stanowić kryterium diagnostyczne dla różnego rodzaju zespołów chorobowych oraz chorób opisanych.

Jeżeli odczuwamy bóle mięśni, które są długotrwałe oraz uporczywe, powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę do neurologa. W większości wypadków standardowe badanie nie wychwytuje odchyleń od normy. Jeżeli nie ma żadnych obiektywnych przyczyn wystąpienia bólu, a mimo to pacjent się na niego skarży, lekarze uznają że ma on podłoże nerwowe.

Co jest najczęstszą przyczyną tego, że pojawiają się bóle mięśni?

Mięśnie bolą przede wszystkim z powodu nadmiernego ich przeciążenia – czy to z powodu aktywności fizycznej, czy też innego wysiłku, jakie musiały one wykonać a zdecydowanie przekraczało to ich możliwości. Nadmierne rozciąganie oraz urazy to jednak sytuacje, które dobrze znamy i najczęściej wiemy, jak sobie z nimi radzić. Zdecydowanie gorzej to wygląda kiedy mięśnie bolą „bez powodu” a jedyne, co jest za to odpowiedzialne to przewlekła choroba, infekcje, schorzenia układu nerwowego oraz samych mięśni.

Na samym początku choroby ból w obrębie mięśni może być jedynym i najbardziej martwiącym nas objawem

Girl on a lawn

Jeżeli jednak trwa on zdecydowanie dłużej to może się on wiązać z miopatią metaboliczną, deficytami pokarmowymi albo zespołem przewlekłego zmęczenia. Zanim lekarz postawi diagnozę, musi przede wszystkim zapoznać się z pacjentem, z jego historią choroby oraz przeprowadzić jak najbardziej wnikliwy wywiad, który będzie mógł dostarczyć mu wskazówek odnośnie leczenia.

Później musi on przeprowadzić badania przedmiotowe mięśni i układu nerwowego, a także wszelakie niezbędne badania laboratoryjne. Mięśniobóle są różne i łączy się je w grupy w zależności od ich lokalizacji, generalnie mogą jednak charakteryzować się dwojakim przebiegiem – ostrym oraz przewlekłym.