Kanioning, czyli przemierzając kanion

Kanioning to sport, zasługujący na miano ekstremalnej aktywności fizycznej. Czy jednak jest zarezerwowany wyłącznie dla osób zawodowo zajmującymi się wspinaczką czy nurkowaniem? Bynajmniej. W wyprawie może wziąć udział praktycznie każdy zdeterminowany do pokonywania własnych ograniczeń. Fizycznych, ale też psychicznych. Osoby obeznane z kanioningiem podkreślają, że wątpliwości się zdarzają. Pomaga wtedy wsparcie grupy, ale kluczowe jest przygotowanie kondycyjne.

Wspinaczka i pływanie

Kanioning w praktyce to połączenie pływania ze wspinaczką. Do tego elementy nurkowania, skoków do wody z mniejszej lub większej wysokości oraz spuszczanie się po linie po śliskich i stromych skałach. Jednym słowem trzeba pokonać górski kanion. Zanim w ogóle zacznie się marzyć o udziale w takiej wyprawie, trzeba zadbać o swoje przygotowanie. Podstawą jest umiejętność pływania, choć jej opanowanie nie wystarczy. Należy to robić naprawdę dobrze, co umożliwia wyłącznie świetna kondycja fizyczna. Jej budowaniu poświęca się sporo czasu, ponieważ kanioning wymaga wydolności i mocnych mięśni. Będą potrzebne podczas wspinaczki, owszem najczęściej pokonuje się drogę w dół, ale do utrzymania się na linie potrzeba siły. Tylko wytrzymały organizm po takim wysiłku zdoła jeszcze przepłynąć jezioro czy górską rzekę. Zatem przygotowania kondycyjnego nie można bagatelizować. Przekłada się ono na większą przyjemność z pokonywania szlaku oraz bezpieczeństwo własne i innych członków wyprawy. Bez kilku siniaków zapewne się nie obędzie, jednak kanioning dla osób sprawnych fizycznie nie stanowi zagrożenia.

Zalety kanioningu

To jeden z ciekawszych sposobów spędzania czasu w górach. Jak podkreślają osoby posiadające doświadczenie w kanioningu, sport ten można uprawiać także w Polsce. Na początek warto wybrać się w Tatry czy Sudety i sprawdzić, czy taka forma wypoczynku pasuje danej osobie. Trudno jednak znaleźć kogoś, kto nie poczułby bakcyla do kanioningu i nie zamarzył o większych wyzwaniach. Trudno się dziwić, skoro dyscyplina łączy w sobie tyle zalet. Kiedy na nizinach panują upały, w górskich kanionach członkowie wyprawy pluskają się w chłodnej wodzie. Mają też okazję zmierzenia się z własnymi lękami i ograniczeniami. Kanioning dostarcza mnóstwa pozytywnych emocji i pozwala przełamać codzienną rutynę. W przypadku sporej części społeczeństwa opiera się ona na siedzeniu za biurkiem. Mierzenie się z kanionem to ogromna, wręcz wyzwalająca odmiana. A wszystko w otoczeniu pięknych górskich krajobrazów. Ich widok pomaga złapać dystans do codziennych problemów i poczuć się wolnym. Do tego, aby spróbować kanioningu zachęca również artykuł KANIONING W PRAKTYCE – PORADNIK EKSPERTA